Uczniowie ZSM-E w Ełku uczcili pamięć bohaterów spod Monte Cassino

78. rocznica Bitwy pod Monte Cassino

Czerwone maki na Monte Cassino
Zamiast rosy piły polską krew…
Po tych makach szedł żołnierz i ginął,
Lecz od śmierci silniejszy był gniew!

Feliks Konarski Czerwone maki pod Monte Cassino

          Nie tak dawno, 18 maja, minęła 78. rocznica Bitwy pod Monte Cassino. Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku podjęli aż dwa działania upamiętniające żołnierzy oddziału Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

          W dniu 18 maja 2022 r., w środowe popołudnie, reprezentujący naszą szkołę uczniowie pod opieką nauczyciela historii udali się na Cmentarz Parafialny w Klusach koło Ełku, aby oddać zasłużony hołd bohaterowi walczącemu pod Monte Cassino – śp. Franciszkowi Marcińczukowi.

Śp. Franciszek Marcińczuk po amnestii w 1941 roku wstąpił do armii tworzonej przez generała Andersa. Ewakuowany do Iranu, został żołnierzem 7 Pułku Artylerii Przeciwpancernej. Był kanonierem samobieżnego działa przeciwpancernego. Brał udział w całym szlaku bojowym – Monte Cassino, Ankona, Bolonia, również razem z 4 Pułkiem Pancernym „Skorpion”. W 1945 został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. W 1947 roku zdemobilizowany, wrócił do kraju. Zmarł 19 lutego 1996 r. w Ełku.

          Pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących pod Monte Cassino jest wciąż żywa wśród młodego pokolenia Polaków. Obecność uczniów ZSM-E na cmentarzu w symboliczny sposób pozwoliła również oddać cześć gen. Władysławowi Andersowi.

          Kolejnym działaniem naszej szkoły, mającym na celu przybliżenie uczniom historii związanej z Monte Cassino, była prelekcja na temat „Rocznicy Bitwy pod Monte Cassino” w wykonaniu zaproszonego do szkoły pana Jacka Rutkowskiego, eksperta – konsultanta Warmińsko–Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie z filią w Olecku.

          Bitwa pod Monte Cassino była jedną z najcięższych bitew II wojny światowej. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy. 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był wówczas kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2 Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa.

          Przedstawione informacje w formie prezentacji pozwoliły naszym uczniom poszerzyć wiadomości o Bitwie pod Monte Cassino. Zgromadzone przez pana Jacka Rutkowskiego artefakty wywołały wiele zaciekawienia, dzięki czemu uczniowie z chęcią uczestniczyli w kolejnej żywej lekcji historii.

Opracowała Aneta Waszkiewicz

Skip to content