Uczniowie Technikum nr 6 w Ełku w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Wycieczka do Warszawy

Pod koniec maja uczniowie klas Technikum nr 6 uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy. To kolejny wyjazd, który odbył się dzięki dofinansowaniu przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.         

Program wycieczki, w której 27 maja wzięło udział 45 uczniów, obejmował zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego oraz spacer po Starym Mieście.

Jako pierwsze odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka dokumentuje historię powstania warszawskiego, została otwarta w 60  rocznicę jego wybuchu. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Ma stanowić hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń.

Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL-u. Serce obiektu stanowi stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku, z wewnątrz którego dobiega brzmienie bijącego serca. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Wojska Polskiego, w którym mieliśmy możliwość zapoznać się z historią Wojska Polskiego od jego początków przypadających na wiek X do końca II wojny światowej. Placówka  gromadzi, opracowuje i eksponuje muzealia wojskowo- historyczne. W zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Na zakończenie odbyliśmy krótki spacer po Starówce.

Opracowała: Anna Supińska

Skip to content