Fotorelacja z wycieczki do Krakowa, Wieliczki i Auschwitz zrealizowanej w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę"

Wycieczka do Krakowa, Wieliczki, Auschwitz

W dniach 18-20 maja 2022 r. uczniowie klas 1tme i 2tme uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez rządowy projekt Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. 

Program trzydniowej wycieczki, w której wzięło udział 30 uczniów, obejmował zwiedzanie Auschwitz-Birkenau, Kopalni Soli „Wieliczka”, Krakowa (historyczny zespół miasta, Muzeum Narodowe w Krakowie – Sukiennice, Muzeum Książąt Czartoryskich, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki) oraz wizytę w Energylandii.

Pierwszego dnia wycieczki uczniowie mieli okazję skorzystać z atrakcji, które oferuje Energylandia. To największy park rozrywki w Polsce. Na obszarze 43 hektarów znajduje się kilkadziesiąt atrakcji, przeznaczonych zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Auschwitz-Birkenau.  KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to m.in. zbiory, archiwa oraz ośrodek naukowy, konserwatorski i wydawniczy.  

Kolejną pozycją w naszej wyprawie była Kopalnia Soli „Wieliczka”, która jest jedną z najstarszych na świecie kopalni soli kamiennej. Bogata historia i niemal 700-letni dorobek został uznany za szczególne dobro i od 1978 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pod ziemią podziwialiśmy solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Przeszliśmy udostępnioną zwiedzającym Trasą Turystyczną ok. 3,5 km (wydrążonych pod ziemią korytarzy jest przeszło 245km).

Trzeci dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Krakowa. Odwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Krakowie- Sukiennice, Muzeum Książąt Czartoryskich – zapoznaliśmy się  z bogatymi zbiorami obu instytucji. Mieliśmy okazję zobaczyć obraz Leonarda da Vinci, uznawany za najcenniejsze dzieło sztuki w polskich zbiorach, „Dama z gronostajem”.

Na zamku królewskim obejrzeliśmy wystawę „Wawel Zaginiony”. Stanowi ona połączenie różnych typów ekspozycji muzealnej. Poza zabytkami architektury z różnych okresów zabudowy wzgórza, są eksponowane obiekty pochodzące z badań archeologicznych oraz modele budowli.

Późnym popołudniem udaliśmy się w drogę powrotną do Ełku.

Opracowała: Anna Supińska

Skip to content