Uczniowie ZSM-E z członkami Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ełk”

Spotkanie z Mazurskim Zespołem Pieśni i Tańca

20 maja 2022 roku w piątkowe popołudnie uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku udali się do Ełckiego Centrum Kultury, aby spotkać się z Mazurskim Zespołem Pieśni i Tańca.

Celem spotkania było przybliżenie naszym uczniom działalności Zespołu, zaprezentowanie przedstawienia wokalnego i tanecznego oraz omówienie regionalnych strojów polskich.

Skąd zrodził się pomysł na zorganizowanie takiego spotkania? Obecnie nasza szkoła stara się uzyskać Certyfikat Szkoły Wiernej Dziedzictwu. Uczniowie wraz z nauczycielami działają przez cały rok szkolny, organizują ciekawe zajęcia, uczestniczą w wielu projektach, biorą udział w olimpiadach i konkursach, spotykają się z ciekawymi ludźmi działającymi w regionie. Jedną z tych ciekawych postaci jest pan Piotr Witaszczyk, kierownik Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ełk”.

Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „Ełk” jako reprezentant Krainy Wielkich Jezior, popularyzuje wartości kultury wielu regionów, poprzez prezentację piękna muzyki i tańca, pieśni i strojów. Zespół przedstawia ich tradycyjną formę opracowaną scenicznie i artystycznie. Grupa powstała w 2001 roku, działa przy Ełckim Centrum Kultury i do dnia dzisiejszego jest wizytówką miasta. Obecnie zespół liczy 120 osób i obejmuje sześć grup: cztery grupy taneczne, kapelę oraz grupę wokalną, gdzie mieszkańcy ziemi ełckiej niezależnie od wieku, tańczą, grają i śpiewają, spędzając swój wolny czas. Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „Ełk”  był niejednokrotnie wyróżniany na Ogólnopolskich Przeglądach Folklorystycznych, posiada weryfikację przyznaną przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF uprawniającą do reprezentowania polskiej kultury za granicą.

Opracowała: Aneta Waszkiewicz

Skip to content