Uczniowie podczas wycieczki

Wycieczka do Warszawy – klasa 1te i 2te

W dniu 25 maja 2022 r. uczniowie klas 1te oraz 2te wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było poznanie piękna stolicy Polski pod kątem historycznym jak i współczesnym.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego. To na tym placu odbywają się uroczystości państwowe m.in. Święto Niepodległości i Święto Trzeciego Maja z udziałem najważniejszych osób w państwie. Będąc na placu nie sposób nie zauważyć charakterystycznej budowli, przy której pełnią wartę żołnierze. Grób Nieznanego Żołnierza, bo o nim mowa, został zbudowany w roku 1925 w celu upamiętnienia wszystkich bezimiennych żołnierzy którzy oddali życie za wolną Polskę. Wśród nazw miejsc bitewnych umieszczonych na tablicach, uczniowie odnaleźli nazwy miejscowości leżących w okolicach Ełku np. Grajewo, Sejny czy Białystok.

W dalsza trasę naszego spaceru, wsłuchani w opowieści pani przewodnik, udaliśmy się najbardziej atrakcyjnym warszawskim deptakiem. Ten wyjątkowy fragment stolicy zaczyna się przy Placu Zamkowym, a kończy na Nowym Świecie. To tu znajduje się Pałac Prezydencki, przed którym stoi okazały pomnik księcia Józefa Poniatowskiego oraz ustawione są ławeczki grające muzykę Fryderyka Chopina. Idąc ulicą Nowomiejską zobaczyliśmy Barbakan i fragmenty dawnych murów obronnych. Zmierzając w kierunku placu Zamkowego zwiedziliśmy wyjątkowe wnętrze Archikatedry św. Jana Chrzciciela. To tu spoczywają prochy znamienitych ludzi polskiej historii: wśród nich książęta mazowieccy z rodu Piastów, król Stanisław August Poniatowski, prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, generał Kazimierz Sosnkowski, wielki pisarz, laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz oraz muzyk i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski. Plac Zamkowy wraz z otaczającą go zabudową jest jedną z najważniejszych i najbardziej kojarzących się z Warszawą atrakcji. To tu znajduje się słynna Kolumna Zygmunta III Wazy, która stanowiła dla nas ostatni punkt tej krótkiej „wyprawy po zakamarkach historii”. Oczywiście nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia przy Kolumnie Zygmunta, gdzie w tle pojawił się widok kolejnego punktu naszej wycieczki.

Kolejna atrakcja była dla fanów piłki nożnej i nie tylko. Zbudowany na Euro 2012 Stadion Narodowy od 2015 roku zgodnie z umową z Polską Grupą Energetyczną ma nazwę PGE Narodowy. Stadion zwiedziliśmy z przewodnikiem wybierając trasę „Piłkarskie emocje”. Mogliśmy zobaczyć szatnię, w której przebierają się nasi piłkarze, loże VIP, trybunę medialną i płytę stadionu. Obowiązkowym punktem wizyty w PGE Narodowym jest wyjście na punkt widokowy, z którego widać panoramę całego stadionu, co też uczyniliśmy.

Ostatnim punktem naszej wyprawy było Centrum Nauki Kopernik. Jedno z największych centrów naukowych Europy to sześć galerii gromadzących około 500 eksponatów. Oprócz wystaw stałych można tu oglądać wystawy czasowe. Mieliśmy okazję obejrzeć wystawy: GraMY – Wygramy, Strefa Eksperymentowania oraz Przyszłość jest dziś. Tutaj, w przeciwieństwie do muzeów, eksponatów można a nawet trzeba dotykać i używać. Wystawy eksploruje się wszystkimi zmysłami co powoduje niezapomniane przeżycia.

Późnym popołudniem pomimo zmęczenia ale zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do Ełku.

Opracowała: Magda Sakowska

Skip to content