Fotorelacja ze staży rea;izowanych w ramach projektu Europejskie Staże Zawodowe

Podsumowanie projektu „Europejskie staże zawodowe”

Logo Fundusze Europejskie

Od 19 stycznia 2024 do 2 lutego 2024 roku uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku mieli wyjątkową okazję uczestniczenia w projekcie „Europejskie staże zawodowe”, który jest realizowany dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach Programu Fundusze Społeczne dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027.

Celem projektu jest nie tylko zapewnienie praktycznych doświadczeń zawodowych dla młodych techników elektryków, mechaników, techników pojazdów samochodowych oraz techników mechatroników, ale również umożliwienie im poznania nowych kultur oraz miejsc poprzez dwutygodniowy staż zawodowy w Bradze, Portugalii.

Podczas pobytu w Portugalii, uczniowie mieli okazję zdobywać praktyczne umiejętności w lokalnych przedsiębiorstwach, co przyczyniło się do ich profesjonalnego rozwoju oraz przygotowania do przyszłej kariery zawodowej. Dodatkowo, wycieczki po okolicy, takie jak zwiedzanie Porto, Viana do Castelo, Guimarães, Bom Jesus do Monte czy Sameiro, dostarczyły niezapomnianych przeżyć kulturowych oraz pozwoliły uczestnikom lepiej poznać portugalską kulturę i historię. Doświadczenie zdobyte podczas tego projektu stanowi nie tylko cenny punkt na ich zawodowej ścieżce, ale również wyjątkowe wspomnienie, które na długo pozostanie w ich pamięci.

Dodatkowym elementem projektu było dbanie o środowisko naturalne. Wszyscy uczestnicy projektu byli świadomi znaczenia segregacji śmieci oraz ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. W trakcie pobytu w Portugalii, szczególną uwagę zwracano na wykorzystanie zielonych form transportu (transport elektryczny), co miało na celu zmniejszenie emisji spalin oraz ochronę środowiska naturalnego.

Projekt „Europejskie staże zawodowe” stanowi doskonały przykład skutecznego wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w celu wsparcia rozwoju zawodowego młodych ludzi, ale również promowania wartości takich jak ekologia, tolerancja, otwartość na inne kultury oraz współpraca ponad granicami. Dzięki takim inicjatywom, młodzi ludzie mają szansę na rozwój nie tylko zawodowy, ale również osobisty, co stanowi kluczowy krok w budowaniu lepszego i bardziej zintegrowanego społeczeństwa europejskiego.

Jednakże, nasza podróż nie kończy się tutaj! W ramach projektu, przygotowujemy się do drugiego wyjazdu, który pozwoli nam kontynuować nasze eksploracje oraz zdobywać kolejne doświadczenia. Jesteśmy pełni entuzjazmu i gotowi na nowe wyzwania, które czekają na nas w przyszłości!

Skip to content