Obchody 105 rocznicy odzyskania niepodległości w ełckim Mechaniaku

105 rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W 2023 roku szczególnego charakteru obchodom święta nadaje fakt, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Choć znana najbardziej jako żona Józefa Piłsudskiego, Aleksandra Piłsudska, sama może pochwalić się bogatą biografią. Piłsudska była działaczką niepodległościową, członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej oraz działaczką Polskiej Partii Socjalistycznej. Działała także w Organizacji Bojowej PPS. Została odznaczona orderami Virtuti Militari, Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Niepodległości. W czasie I wojny światowej wstąpiła do Legionów, była aresztowana i osadzona przez władze niemieckie w obozie w Szczypiornie. Już jako towarzyszka życia i żona Piłsudskiego, Aleksandra angażowała się w akcje charytatywne: organizowała pomoc dla sierot, pomagała przedszkolom, wspierała najbiedniejszych i bezdomnych.

W ramach obchodów 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych wzięli udział w konkursie na plakat związany z Narodowym Świętem Niepodległości. Efekt pracy społeczności szkolnej można obejrzeć na załączonych zdjęciach. 10 listopada odbyła się uroczysta audycja radiowa z okazji Święta Niepodległości, przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Podobnie jak w ubiegłych latach społeczność szkoły wzięła również udział we wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego w ramach projektu „Szkoła do hymnu”.

Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku tradycyjnie włączyli się również w miejskie obchody Święta Niepodległości. 10 listopada świętowaliśmy niepodległość przy pomniku Marszalka Józefa Piłsudskiego. Przedstawiciele społeczności szkolnej złożyli kwiaty i oddali hołd walczącym. Delegacji towarzyszył poczet sztandarowy.

Opracowali:
Izabela Wantuch
Sławomir Wantuch

Skip to content