grafika promująca X Bieg Tropem Wilczym

Uczniowie ZSM-E w Ełku uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 6 marca 2022 r. w wielu miastach Polski, w tym również w Ełku, odbył się X Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Około 350 biegaczy pokonało symboliczny dystans 1963 metrów, upamiętniający rok, w którym z bronią w ręku poległ ostatni żołnierz podziemia antykomunistycznego – Józef Franczak „Lalek”.

Wśród osób, które na sportowo zdecydowały się uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych była grupa uczniów z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku wraz z nauczycielem wychowania fizycznego. Uczniowie biegli w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, łącząc edukację z działaniami wzmacniającymi poczucie wspólnoty lokalnej poprzez aktywną i świadomą pamięć historyczną.

Żołnierze Wyklęci walczyli o wolną Polskę!

Nie było to puste hasło czy wyrysowana sztucznie granica na mapie, ale Polska rozumiana jako wspólnota ludzi połączonych pochodzeniem, językiem, kulturą, religią. Walczyli dla siebie, dla swoich bliskich, dla rodaków współczesnych i przyszłych. Ich poświęceniu i patriotyzmowi zawdzięczamy dziś naszą wolność.

Skip to content