ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ DANUTY SIEDZIKÓWNY „INKI”

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w siedzibie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK rozstrzelanej w 1946 r. przez komunistyczne władze.

Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928 r. w Guszczewinie, na skraju Puszczy Białowieskiej. Mając zaledwie 15 lat, Danuta razem z siostrą Wiesławą złożyła w grudniu 1943 r. przysięgę i wstąpiła do AK. Następnie odbyła szkolenie sanitarne. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1944 r. podjęła pracę kancelistki w nadleśnictwie Hajnówka. W czerwcu 1945 r. wraz z innymi pracownikami nadleśnictwa została aresztowana przez grupę NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol wileńskiej AK Stanisława Wołoncieja, „Konusa”, podkomendnego mjr. Zygmunta Szendzielarza, „Łupaszki”. W oddziale „Konusa”, a potem w szwadronach por. Jana Mazura, „Piasta”, i por. Mariana Plucińskiego, „Mścisława”, pełniła funkcję sanitariuszki. Przez krótki czas jej przełożonym był por. Leon Beynar, „Nowina”, zastępca mjr. „Łupaszki”, znany później jako historyk i publicysta Paweł Jasienica. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne dla szwadronu. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w więzieniu w Gdańsku.Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia 1946 r. została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku.

W czasie uroczystości został odczytany apel pamięci przygotowany przez uczniów klasy 1 tme, z kolei symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał dyrektor ZSM-E w Ełku pan Andrzej Gerus.

Pamięć o osobach zasłużonych w historii naszego kraju jest dla nas szczególnie ważna. Dzięki bohaterskim młodym ludziom sprzed lat, dziś możemy żyć w wolnym kraju. Nasza szkoła przykłada ogromną wagę do kształtowania postaw patriotycznych. Uczniowie wspólnie z nauczycielami historii, w obecnym roku szkolnym, dokładają wszelkich starań, by zasłużyć na Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

Skip to content