Uczniowie klasy 2te podczas lekcji online poświęconej historii AK.

Lekcja historii z IPN

83 lata temu – 14 lutego 1942 roku – Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Podziemne wojsko, będące fenomenem w okupowanej przez Niemców Europie, skupiło w sobie niemal całą patriotycznie nastawioną część narodu polskiego. Nazwa „AK”, także w późniejszym czasie, stała się jednym z najważniejszych symboli dążeń do niepodległości.

Od lat kultywowana jest pamięć o bohaterach. Do tej pory pracownicy IPN odnaleźli i zidentyfikowali szczątki 210 żołnierzy Armii Krajowej.

Dziś, w rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK.

Z tej okazji uczniowie klasy 2te wraz z nauczycielką historii, panią Anetą Waszkiewicz, uczestniczyli w lekcji online poświęconej historii AK. Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Olsztynie i było kolejną wartościową okazją do zgłębiania wiedzy o losach polskich bohaterów.

Pamięć o żołnierzach Armii Krajowej pozostaje żywa, a ich poświęcenie dla Ojczyzny jest dla nas wszystkich ważną lekcją patriotyzmu.

Opracowała: Aneta Waszkiewicz

Skip to content