zwiedzanie (Sanktuarium Matki Bożej Sameiro, kościoła Bom Jesus do Monte oraz miasta Guimarães

Sobotnia wycieczka

W sobotę, po tygodniu stażu, nadszedł dzień relaksu. Pojechaliśmy na wycieczkę.

Najpierw zwiedziliśmy Sanktuarium Nossa Senhora do Sameiro (Sanktuarium Matki Bożej Sameiro).  To drugie Sanktuarium Maryjne w Portugalii.  Sameiro jest w istocie miejscem wiary, pobożności i religijności maryjnej. Powstało i istnieje ku czci Matki Bożej czczonej w Jej Niepokalanym Poczęciu. Pragnie, aby chrześcijanie, turyści, wszyscy odwiedzający rozmawiali z Matką, odwiedzali Ją w Jej domu, czuli się jak w domu, obcowali z miłością z Matką Jezusa, która jest także Matką Kościoła i ludzkości.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Bom Jesus do Monte – święty kościół pielgrzymkowy, położony na szczycie wzgórza, do którego prowadzą wspaniałe schody oraz najstarsza na świecie kolejka wodna. Kościół znajduje się na szczycie wzgórza, a barokowe schody oznaczają wejście do nieba. Ze szczytu wzgórza Bom Jesus roztacza się imponujący widok na Bragę. Na szczęście na górę wjechaliśmy samochodem, a schodami, których jest 577 zeszliśmy.

Po obiedzie pojechaliśmy do Guimarães. Jest to jedno z najlepszych historycznych miast na północy Portugalii. Guimarães jest pieszczotliwie uważane przez Portugalczyków za miejsce narodzin ich kraju. To tutaj urodził się pierwszy król Portugalii (Afonso Herniques 1109 – 1185) i było stolicą podczas walk Portugalii o niepodległość. Guimarães to miasto bogate w średniowieczną historię. Na terenie miasta znajduje się klasztor, zamek i pałac z XV wieku. Wśród licznych zabytków znajduje się labirynt brukowanych uliczek i urokliwych placów, którymi mogliśmy pospacerować.

Skip to content