Uczestnicy biegu Tropem Wilczym

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca obchodzony jest jako Dzień Żołnierzy Wyklętych.

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…  (Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”)

W ramach obchodów święta, młodzież Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku uczestniczyła w:

  • zajęciach lekcyjnych poświęconych pamięci żołnierzy niezłomnych, przy współpracy z
  • Instytutem Pamięci Narodowej  (Żołnierze wyklęci – Edukacja IPN);
  • przygotowaniu akcji plakatowej;
  • przygotowaniu uroczystego apelu, zaprezentowanego  przez  Samorząd Uczniowski.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz kolejny w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku przy współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja zorganizowano Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.  Udziałem w biegu  na dystansie 1963 m  uczniowie ZSM-E uczcili pamięć o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Sześciu najlepszych biegaczy otrzymało pamiątkowe medale oraz upominki.

Opracowali: Izabela Wantuch, Sławomir Wantuch i Artur Stafanowicz

Skip to content