#SzkołaPamięta 2022

Już po raz czwarty społeczność Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Termin realizacji nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych, czasu, w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich zmarłych, ale również tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

27 października 2022 r. uczniowie klas 1tme i 3tm zebrali się przy tablicy i Dębie Pamięci upamiętniającym podinspektora Policji Państwowej Tadeusza Skalskiego, który został zamordowany w 1940 roku w Miednoje. Chłopcy w uroczystym odczycie oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkim bohaterom narodowym zasłużonym w walkach o obronę granic Rzeczypospolitej. Młodzież zadbała także o postawienie zniczy przy tablicy pamiątkowej oddając tym gestem należny szacunek poległym.

28 października 2022 r. przedstawiciele klasy 3tme odwiedzili groby zmarłych nauczycieli i pracowników ZSM-E w Ełku. Pomogli uprzątnąć kwatery i zapalili znicze. Odwiedzili również groby osób zasłużonych dla ełckiej społeczności oraz zapalili znicze w miejscach związanych z lokalną historią i miejscami pamięci.

Społeczność naszej szkoły zaangażowała się również w akcję sprzątania zaniedbanych grobów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 w Ełku. W działaniu organizowanym przez Caritas Diecezji Ełckiej uczestniczyli uczniowie klasy 2tm. Wolontariusze zapalili symboliczny znicz na żołnierskiej mogile, żołnierzy różnych wojsk – polskich, niemieckich, francuskich i rosyjskich, z różnych kampanii wojennych, którzy w tej naszej ełckiej ziemi spotkali wieczysty spokój.

Opracowali: Aneta Waszkiewicz, Jan Wawiórka, Sławomir Wantuch

Skip to content