Fotorelacja z wycieczki klasy 3tme do Gdańska i Malborka

„Poznaj Polskę”: Gdańsk – Malbork

W dniach 20-21 października 2022 r. uczniowie klasy 3tme uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej z rządowego projektu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. 

Program dwudniowej wycieczki, w której wzięło udział 15 uczniów,  obejmował zwiedzanie Gdańska (Statek muzeum „Sołdek” – Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku,Pole Bitwy na Westerplatte, Stocznia Gdańska – miejsce narodzin Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.

Pierwszego dnia odbyliśmy rejs statkiem „Czarna Perła” na Westerplatte.

Westerplatte to półwysep położony na terenie miasta Gdańska. W latach 1926-1939 funkcjonowała tu Wojskowa Składnica Tranzytowa, a Westerplatte było de facto eksklawą polską na terytorium Wolnego Miasta Gdańska.1 września 1939 r. o godz. 4:45 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein otworzył ogień do polskiej placówki. Uznaje się to powszechnie za symboliczny początek II wojny światowej. Była to pierwsza bitwa w czasie tej wojny, choć najprawdopodobniej nie pierwszy atak III Rzeszy na Polskę.

Kolejną pozycją w naszej wyprawie było zwiedzanie Statku muzeum „Sołdek” – Oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdyni. ,,Sołdek’’ to unikatowy zabytek techniki okrętowej, jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie.

Dalszą część dnia poświęciliśmy na zwiedzanie tętniącego życiem Głównego Miasta obejmującego zamkniętą dla ruchu samochodowego gdańską starówkę z licznymi zabytkami, takimi jak: gotycka bazylika Mariacka, Dwór Artusa, będący dawnym domem mieszczańskim, XIII-wieczna, zwieńczona rzeźbami Złota Brama i XVII-wieczna fontanna Neptuna. Konkatedralna Bazylika Mariacka  zwana często „Koroną Gdańska” jest największą na świecie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą.

Na zakończenie pierwszego dnia wycieczki odwiedziliśmy Stocznię Gdańską – miejsce narodzin Solidarności oraz Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców Grudnia ’70.   To właśnie tutaj zaczęły się dwa najważniejsze protesty w powojennej historii kraju ― tragiczny Grudzień 1970 roku, zakończony brutalną pacyfikacją oraz zwycięski Sierpień 1980 roku, który w dalszej perspektywie przyczynił się do upadku komunizmu w tej części Europy.

Drugiego dnia wyprawy udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku –  instytucji, której działaniom przyświeca hasło ,,Kultura wielu wymiarów’’. Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiano historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów.

Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w Muzeum Zamkowym w Malborku. Trasą Zieloną – zwiedzaliśmy z przewodnikiem tereny zielone Muzeum Zamkowego w Malborku. Trasa wiodła przez część Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę Św. Anny, tarasy Zamku Wysokiego wraz z ogrodem wielkich mistrzów oraz fosy i międzymurza.

Uczniowie wrócili  do domu zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń.

Opracowała: Joanna Gałecka

Skip to content