Fotorelacja z wycieczki klas czwartych zorganizowanej w ramach programu Poznaj Polskę

„Poznaj Polskę”: Kraków – Kalwaria Zebrzydowska – Zakopane – Oświęcim – Jasna Góra

W dniach 11-15 października 2022 r. przedstawiciele klas 4teg, 4tsg, 4ts, 4te1 oraz 3ts uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez rządowy projekt Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. 

Program trzydniowej wycieczki, w której wzięło udział 30 uczniów, obejmował zwiedzanie Krakowa – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia  na Krakowskich Łagiewnikach oraz historyczny zespół miasta.

Pierwszego dnia wycieczki uczniowie pod opieką przewodnika przemieszczali się od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przez Krakowski Kazimierz, Skałkę, Katedrę Wawelską (uczestnicy zetknęli się tu z wybitnymi postaciami z naszej przeszłości, wspięli się by dotknąć serca dzwonu Zygmunta). Nasi uczniowie wędrując w stronę Rynku Głównego poznawali najpiękniejsze miejsca związane z dawną stolicą Polski. Zwieńczeniem tej części dnia był długo wyczekiwany obiad w jednej z krakowskich restauracji. Nie był to jednak koniec zaplanowanych na ten dzień atrakcji. Udaliśmy się w dalszą podroż i odwiedziliśmy  przepięknie zachowane sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów znajdujące się w Kalwarii Zebrzydowskiej. W skład zespołu wchodzi bazylika i klasztor położone są na południe od miasta, u szczytu góry Żar, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek. Pogoda sprzyjała krótkiemu spacerowi do najwyżej w okolicy położonych kapliczek. Pierwszy intensywny dzień naszej podróży dobiegał końca. Udaliśmy się na miejsce naszego pobytu, do przepięknego obiektu w okolicach Zakopanego, który na uczniach wywarł olbrzymie wrażenie.

Drugiego dnia udaliśmy się w góry jednym z bezpieczniejszych o tej porze roku szlaków czyli Doliną Kościeliską. Cudowna jak na tę porę roku pogoda ukazała nam przepiękne otoczenie przyrody. Po powrocie do Zakopanego wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, skąd uczniowie podziwiali przepiękną panoramę położonego w dolinie miasta. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Zakopanego. Po długim i wyczerpującym dniu powróciliśmy do pensjonatu na oczekiwaną obiadokolację i spoczynek. 

Trzeciego dnia obudziliśmy się wcześniej, by zakończyć pakowanie, zjeść śniadanie i udać się w dalszą podroż.  W pierwszej części dnia zwiedzaliśmy Miejsce pamięci Auschwitz-Birkenau.  KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to m.in. zbiory, archiwa oraz ośrodek naukowy, konserwatorski i wydawniczy.  Mieście Pamięci Auschwitz wywarł na uczestnikach wycieczki olbrzymie wrażenie. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się w dalszą podróż, by ostatecznie dotrzeć do Częstochowy i by zwiedzić duchową stolicę naszej ojczyzny – jakim jest Jasnogórskie Sanktuarium oo. Paulinów z Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Nasi uczniowie zwiedzali mury klasztorne oraz uczestniczyli w czuwaniu. Zwieńczeniem tego ostatniego dnia była Msza Święta. 

Późnią nocą udaliśmy się w drogę powrotną do Ełku.

Opracował: Jan Wawiórka

Skip to content