Fotorelacja z wycieczki klasy 2te zrealizowanej w ramach programu "Poznaj Polskę"

„Poznaj Polskę”: Kraków – Zakopane – Wadowice – Oświęcim

Uczniowie klasy 2te w dniach 5-7 października 2022 r. uczestniczyli w wycieczce wraz z opiekunami w ramach II edycji projektu „Poznaj Polskę” edycji jesiennej 2022r. W ramach wyjazdu odwiedzili Kraków, Zakopane, Wadowice oraz Oświęcim.

Zwiedzaliśmy Wawel – komnaty królewskie, Muzeum Sukiennice. Z Krakowa udaliśmy się do Zakopanego, gdzie zwiedziliśmy skocznie narciarskie, ukochane miejsce kompozytora Karola Szymanowskiego w zakopiańskiej willi Atma. Następnie udaliśmy się obejrzeć stary kościółek i Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. W pięknej aurze pojechaliśmy kolejką linową na Gubałówkę, skąd rozciąga się piękna panorama obejmująca praktycznie całe pasmo Tatr Polskich z olbrzymim Giewontem na pierwszym planie. Wolny czas spędziliśmy przemierzając Krupówki oraz trasę pieszą wzniesieniem okalającym miasto. Łagodny szlak pieszy zwieńczył dzień zakopiańskiego zwiedzania, który zakończyliśmy w Harendzie.

Trzeciego dnia wyruszyliśmy z Zakopanego w kierunku Oświęcimia. W trakcie trasy kolejnym punktem były Wadowice. Kolejnym punktem na naszej trasie było zwiedzanie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Po dotarciu do Oświęcimia rozpoczęliśmy zwiedzanie największego cmentarza w dziejach ludzkości w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu pod okiem przewodnika. Obejrzeliśmy największy obóz koncentracyjny z czasów II wojny światowej i poznaliśmy historię Holokaustu, który doprowadził do zamordowania około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym zajmującym ok. 200 ha, na którym zobaczyliśmy zachowane ruiny komór gazowych, torowisko oraz prymitywne baraki więźniarskie a także kilometry obozowego ogrodzenia i dróg. W trakcie zwiedzania i wysłuchanej historii uczniowie pokazali swoją dojrzałość i zachowali należytą powagę, właściwą dla miejsca masowej śmierci. W późnych godzinach popołudniowych z przytłaczającym uczuciem poznanej historii największej zbrodni hitlerowskiej z II wojny światowej udaliśmy się w drogę powrotną do Ełku.

Wyjazd pozwolił uczniom naocznie poznać historię najważniejszej zbrodni wojennej wszechczasów. Piękno gór i odrębność kulturowa poznanych regionów pozwoliła na miły i aktywny wypoczynek.

Opracowała: Monika Czerepko-Żukowska

Skip to content