Reprezentanci województwa warmińsko-mazurskiego na Olimpiadzie Solidarności

Finał „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”

W dniach 6-8 czerwca 2022 r. odbył się finał Olimpiady Solidarności.

Województwo warmińsko–mazurskie reprezentowali: Piotr Ogonowski (ZSM-E w Ełku), Jakub Turczak (I LO im. J. Słowackiego w Elblągu) oraz Karolina Kołecka (ZS nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Ełku). Finaliści z naszego województwa po przyjeździe z Gdańska, przygotowali prezentację multimedialną, którą mieli bronić w czasie finału w Sieradzu. Do wyboru mieli jeden z trzech tematów:

  1. Znaczenie i specyfika fenomenu Solidarności i jej oddźwięk w literaturze i sztuce.

2. Solidarność jako wartość budująca narody – na wybranych przykładach z Polski i świata.

3. Obywatel PRL. Życie oficjalne i życie prywatne w Polsce lat 70. i 80.

Zdecydowali się na temat nr 1. Po wykonaniu i odesłaniu pracy, mieli krótki czas na przygotowanie się do obrony. Po przyjeździe do Sieradza, wszystkie grupy zostały zakwaterowane w Hotelu na Półboru pod Sieradzem. 7 czerwca 16 drużyn wg wcześniej wylosowanej kolejności odpowiedziało na jedno pytanie konkursowe. Następnie w drugim etapie finału, każda z drużyn dokonała obrony prezentacji, którą wcześniej wysłała do wglądu dla komisji. Po krótkiej charakterystyce, dlaczego drużyna wybrała jeden z trzech tematów, finaliści odpowiedzieli na trzy pytania, zadane przez jednego z egzaminatorów. W ramach odreagowania stresu finaliści i ich opiekunowie zostali zaproszeni na koncert Mateusza Ziółko. 8 czerwca odbyła się uroczysta gala w czasie której ogłoszono wyniki Olimpiady Solidarności.

Opracowała: Izabela Wantuch

Skip to content