Wizyta studyjna w Gdańsku

Wizyta studyjna finalistów konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”

Celem wizyty studyjnej było przygotowanie zwycięskich trójek z poszczególnych województw do finału, który odbędzie się w dniach 6-8 czerwca w Sieradzu. Finaliści i ich opiekunowie zostali podzieleni na cztery grupy. W ciągu dwóch dni każda grupa uczniowska uczestniczyła w następujących warsztatach:

·     Sztuka wystąpień publicznych;  

·        Moc kreatywności;

·        Warsztaty dziennikarskie;

·        Warsztaty filmowe.

Finaliści przed wyjazdem do Gdańska poznali 3 tematy, z których mieli wybrać jeden. Dzięki zdobytym w czasie wizyty studyjnej umiejętnościom będą musieli przygotować prezentację, którą obronią w Sieradzu. Opiekunowie finalistów również uczestniczyli w  specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach pt.: „Weryfikowanie informacji publikowanych w Internecie”.

W poniedziałek – po przyjeździe do Gdańska i zameldowaniu w hotelu Ibis – cała grupa finalistów wraz z opiekunami  zwiedziła salę BHP w byłej Stoczni Gdańskiej. Następnie po kolacji odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele poszczególnych województw wylosowali kolejność, w jakiej będą bronić swoich prezentacji.

We wtorek każda z grup młodzieży uczestniczyła w  2 warsztatach. Nauczyciele również mieli swoje zajęcia. Po kolacji dwie pierwsze grupy zwiedzały Gdańsk nocą. Pozostałe dwie korzystały z wolnego czasu. Nasza grupa z województwa warmińsko-mazurskiego wraz z grupą z województwa śląskiego wybrała się do Jelitkowa, aby nacieszyć się plażą i morzem.

W środę uczniowie przez cały dzień (z przerwą na lunch) nadal uczestniczyli w  warsztatach. Nauczyciele natomiast  przed południem zwiedzali miejsca związane z wydarzeniami z Grudnia 1970 i narodzinami Solidarności. Po kolacji  kolejne dwie grupy zwiedzały Gdańsk nocą. Przewodniczka malowniczo i barwnie przedstawiała najciekawsze miejsca Starego Miasta. Było to niezwykle interesujące doświadczenie.

Młodzież nie tylko zdobyła nowe umiejętności, ale także nawiązała przyjaźnie, które,  miejmy nadzieję, przetrwają zbliżającą się rywalizację. 

Opracowała: Izabela Wantuch 

Skip to content