Światowy Dzień Kostki Rubika, który corocznie wypada 17 kwietnia, został uchwalony dla upamiętnienia wynalazku Erno Rubika. Kostka to świetna zabawa logiczna, będąca jednocześnie wyzwaniem dla najbardziej wytrwałych zawodników. W ostatnich latach przeżywa prawdziwe odrodzenie i przyciąga coraz szersze grono fascynatów, w szczególności dzieci i młodzież. Powszechnie uważa się, że układanie kostki to zwykła zabawa. Jest to jednak bardzo mylne i uproszczone podejście. „Zabawa kostką” stanowi doskonały trening dla umysłu, kształtuje umiejętność logicznego myślenia, uczy cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu a przede wszystkim kształtuje wyobraźnię i spostrzegawczość. Zatem należy zachęcać dzieci i młodzież do takiej formy spędzania wolnego czasu.
Stąd też właśnie wziął się pomysł nauczycielki matematyki w ZSM-E w Ełku, pani Magdy Sakowskiej, na organizację szkolnego konkursu „Mistrz Kostki Rubika” gdyż w popularnym „Machaniaku” nie brakuje fascynatów tej „zabawy”.
konkurs odbył się 25 kwietnia 2022 roku. Do rywalizacji w układaniu kostki stanęło 6 najlepszych w tej dziedzinie uczniów, spośród których wyłoniono 3 z najlepszym średnim czasem wykonanych konkurencji:
I miejsce Tomasz Brzozowski klasa 2tme
II miejsce Bartłomiej Kohlman klasa 2tme
III miejsce Szymon Gulan klasa 1tme
Uczestnicy w piękny sposób pokazali, czym jest zdrowa rywalizacja, jak ważne jest wsparcie kolegów w trakcie zmagań, a przede wszystkim, że w grze tak jak w życiu trzeba stawiać sobie cele i starać się je realizować.
Konkurs wzbudził zainteresowanie i wiele pozytywnych emocji nie tylko wśród uczestników, ale także wśród nauczycieli, dyrekcji szkoły oraz dziennikarzy Radia 5, którzy fotorelację z przebiegu konkursu umieścili na stronie internetowej.
Pojawił się również zamysł organizacji międzyszkolnej wersji takiego konkursu, gdyż pewne jest, że miłośników kostki Rubika nie brakuje w innych ełckich szkołach ponadpodstawowych.
Pamiętajmy, że wszelkie rodzaje konkursów, zawodów czy innych rywalizacji są świetnym sposobem na poznanie i integrację dzieci i młodzieży, szczególnie po tak długim czasie pandemii i izolacji.
Opracowała: Magda Sakowska