Grafika ilustracyjna

Akcja ŻONKILE 2022

Już po raz dziesiąty Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” w Warszawie organizuje Akcję Żonkile. Miło nam poinformować, że w tym przedsięwzięciu wzięła udział również nasza placówka – Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku.  

Akcja Żonkile organizowana jest corocznie w związku z kolejnymi rocznicami wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypomnijmy, że wybuchło ono 19 kwietnia 1943 roku i było zbrojnym wystąpieniem żydowskich podziemnych formacji na terenie warszawskiego getta, które zakończyło się 16 maja 1943 roku. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego, podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Opracowała Aneta Waszkiewicz

Skip to content