Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

18 stycznia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. To okazja do uczczenia pamięci ofiar tragedii, do jakich doszło w regionie, spowodowanych przez oba totalitaryzmy w latach 1939-1956. 18 stycznia to data, która na Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach wybrana została nieprzypadkowo. Właśnie tego dnia w 1945 roku obóz w Działdowie z rąk wycofujących się hitlerowców przeszedł w ręce sowietów i NKWD.

Oba systemy totalitarne – nazizm i komunizm – odcisnęły swoje piętno także na historii Warmii i Mazur. My, mieszkańcy dzisiejszej Polski, mieszkańcy dzisiejszego regionu Warmii i Mazur, oddajmy hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych, bezbronnych mieszkańców tej ziemi – ofiar obu totalitaryzmów. To tu zostali oni brutalnie zamordowani, osadzeni w więzieniach czy obozach. Zmarli z głodu, z wycieńczenia przymusową pracą, z powodu chorób, tragicznych warunków przetrzymywania czy transportowania. Na tym terenie ginęli nie tylko obywatele Polski, ale także innych państw, robotnicy przymusowi czy jeńcy wojenni. (Kuratorium Oświaty w Olsztynie)

W związku z powyższym w dniu 18 stycznia młodzież szkolna ZSM-E w Ełku mogła zapoznać się z filmem edukacyjnym przygotowanym przez Radio Olsztyn: Oba totalitaryzmy – film upamiętniający ofiary totalitaryzmów na Warmii i Mazurach..

Izabela Wantuch
Aneta Waszkiewicz
Sławomir Wantuch

Skip to content