Otwarte lekcje muzealne: Mroki życia w średniowieczu

24 września 2021 r. uczniowie klasy 1o odwiedzili Muzeum Historyczne w Ełku, by uczestniczyć w otwartej lekcji historii: „Mroki życia w średniowieczu”.

Co było najciekawszym aspektem życia w średniowieczu? Nie było telewizji, nie było filmów, teatr był nudny i drogi. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali opowieści o pracy kata oraz torturach stosowanych już od wczesnej starożytności. Były one zarówno elementem śledztwa, jak i karą, której finalnym efektem była najczęściej śmierć skazańca. Jeśli chodzi o techniki zadawania bólu i sposoby uśmiercania, wyobraźnia ludzka nie znała granic.

Na wystawie „Średniowieczne tortury” prezentującej wybór narzędzi tortur używanych w średniowiecznej Europie uczniowie mogli sprawdzić działanie wybranych urządzeń na własnej skórze. Bez obaw – nikomu nic się nie stało.

Wycieczka miała na celu zintegrowanie grupy tak, aby wspólnie spędzany czas był przyjemny i efektywny. Udział w lekcji muzealnej był okazją, by uczniowie lepiej poznali siebie nawzajem i zacieśnili koleżeńskie więzy.

Opracowała: Danuta Borkowska

Skip to content